Memoriał Urszuli Marciniak 2022

Memoriał Urszuli Marciniak to otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych oraz podniesienie kultury matematycznej wśród Polaków.

W bieżącym roku Memoriał rozgrywany jest niezależnie w Poznaniu (WMI), w Kielcach organizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (strona wydarzenia Kielce), we Wrocławiu organizowany przez Fundację Matematyków Wrocławskich (strona wydarzenia Wrocław) oraz w Warszawie organizowany przez CLV Liceum Ogólnokształcące (strona wydarzenia Warszawa).

Zawody składają się z dwóch etapów:

• eliminacyjnego, który odbywa się dla uczniów w szkole, a w przypadku uczestników dorosłych online
  • Finału Memoriału, w którym uczestniczą osoby zakwalifikowane z etapu eliminacyjnego; informacja o zakwalifikowaniu się do Finału Memoriału zostanie rozesłana na adresy mailowe podane podczas rejestracji.

Forma Finału będzie uzależniona od rozwoju sytuacji pandemicznej (stacjonarnie na WMI lub online).

Zawodnicy startują indywidualnie w jednej z czterech kategorii

• Młodzicy (kl. 3-5 SP)
  • Juniorzy (kl. 6-8 SP)
  • Licealiści (szkoły średnie)
  • Dorośli (osoby dorosłe, które ukończyły szkoły ponadpodstawowe)

Osoby z najlepszymi wynikami w eliminacjach w swoich kategoriach zostają zaproszone do udziału w Finale Memoriału, podczas którego w trzech rundach zostaną wyłonieni uczestnicy Wielkiego Finału, do którego zostanie zakwalifikowanych 10 najlepszych uczestników z każdej z kategorii.

UWAGA: Harmonogram uległ zmianom ze względu na wprowadzenie nauki zdalnej.

• zgłoszenia do 28.02 (za pomocą formularza znajdującego się poniżej)
  • przekazanie zadań eliminacyjnych do szkół 9.03
  • eliminacje szkolne 10.03
  • przesyłanie wyników do 13.03
  • ogłoszenie listy finalistów 16.03
  • Finał Memoriału 26.03

Przebieg Finału Memoriału Urszuli Marciniak 2022

Finał odbędzie się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 26 marca 2022 roku.

9:00 – 9:45 – rejestracja finalistów przybyłych na WMI (wymagane oryginały klauzul zgód na uczestnictwo w wydarzeniu)
9:45 – 10:00 – zajmowanie miejsc w wyznaczonych salach
10:00 – 10:45 – I runda finałowa
11:00 – 11:45 – II runda finałowa
12:00 – 12:45 – III runda finałowa
13:00 – 13:45 – wykład popularnonaukowy dra Bartłomieja Bzdęgi
14:00 – 14:45 – Wielki Finał
15:00 – ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród

Rejestracja na wydarzenie jest już zakończona.

Do konkursu zgłoszenie przesłało 77 szkół (wybierając różne zestawy kategorii wiekowych) z następujących miejscowości: Barlinek, Biedrusko, Boruja Kościelna, Budzyń, Dąbrowa Biskupia, Gądki, Gdynia, Gorzów Wlkp., Gostyń, Inowrocław, Jarocin, Kaźmierz, Kłodzino, Kobierno, Kościelec, Koźmin Wlkp., Krzykosy, Luboń, Międzychód, Nowogard, Obrzycko, Opalenica, Osowa Sień, Panigródz, Plewiska, Pniewy, Police, Poznań,  Przeźmierowo, Rawicz, Rokietnica, Słupca, Sulęcin, Sulęcinek, Śrem, Środa Wielkopolska, Tarnowo Podgórne, Toruń, Warszawa, Witaszyce, Witkowo, Włocławek, Wola Podłężna, Zarzecze, Zbiersk-Cukrownia, Złotów.

W kategorii DOROŚLI (nie związani z zarejestrowanymi szkołami) zgłoszenie przesłało 66 osób z następujących miejscowości: Andrychów, Bobowicko, Bydgoszcz, Chludowo, Gostyń, Kadcza, Kazimierz Biskupi, Kcynia, Kłobuck, Koziegłowy, Kraków, Nowogard, Piła, Potasze, Poznań, Skórzewo, Swarzędz, Szczecin, Śrem, Środa Wielkopolska, Toruń, Warszawa, Wągrowiec, Wierzenica, Włocławek, Wonorze, Wronki, Wschowa, Żabowo.

Zadania

Podsumowanie konkursu