Muzeum Matematyki w Kórniku

Z inicjatywy Fundacji Zakłady Kórnickie w Kórniku ma powstać Muzeum Matematyki (MuMa) – nowoczesna instytucja kultury prezentująca w interesujący sposób matematykę oraz jej różnorodne zastosowania. Będzie ona pierwszym tego typu centrum nauki w Polsce. Patronem merytorycznym tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Głównym celem projektu MuMa jest przełamywanie stereotypów społecznych na temat matematyki poprzez ukazanie tej dyscypliny z szerszej perspektywy niż ta szkolna, co będzie miało pozytywny wpływ na motywację uczniów do nauki.
W Muzeum Matematyki rodziny z dziećmi będą mogły spędzić czas w sposób twórczy. Nauka-zabawa oparta będzie na zadaniach-wyzwaniach kształtujących w umysłach dzieci rozumienie języka i pojęć matematycznych oraz kształcących umiejętności eksperymentowania, odkrywania prostych twierdzeń z geometrii, tworzenia algorytmów itd. Eksponaty będą składać się z interaktywnych elementów. W ofercie będą też propozycje zajęć dla grup szkolnych prowadzonych przez animatorów. Instytucja o takim profilu wpłynie na walory kulturalne i turystyczne regionu, ale przede wszystkim stanie się ona przestrzenią wdrażania innowacji w edukacji i przyczyni się do znacznego uatrakcyjnienia sposobów przekazywania wiedzy matematycznej i budowania kompetencji matematycznych.
 
W ramach projektu MuMa powstały inicjatywy, których również partnerem merytorycznym jest Wydział Matematyki i Informatyki UAM:
  • Festiwal Matematyki w Kórniku – całodniowe wydarzenie oparte na założeniu prezentowania idei matematycznych nowymi, interaktywnymi i angażującymi metodami, które sprawią, że matematyka przestanie kojarzyć się ze żmudnymi rachunkami i nudnymi wzorami oraz realizacji założeń edukacji włączającej. Aktywności festiwalowe są przeznaczone zarówno dla małych dzieci, jak i starszych. Udział jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Pierwsza edycja festiwalu w 2022 roku zgromadziła ponad 1000 uczestników i miała rodzinny charakter. Festiwal – oprócz waloru edukacyjnego – ma także aspekt aktywizacyjny oraz przyczynia się do wyrównywania szans lokalnej społeczności.
  • Kreatywny Konkurs Matematyczny MuMaK – konkurs dla uczniów szkół średnich oraz studentów na najlepszy scenariusz aktywności edukacyjnej mającej na celu rozwój kompetencji matematycznych. W pierwszej edycji konkursu w 2023 roku zwycieżył  zespół „Matemaczki” z IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka pod opieką nauczycielki, pani Katarzyny Trajdos, który twórczo podszedł do realizacji zadania konkursowego i stworzył niezwykłą grę terenową „Matematyczne Katowice”.
  • konkurs Matematyczny Kalendarz Adwentowy – internetowy ogólnopolski konkurs matematyczny dla uczniów szkół średnich. W każdy dzień adwentu o godzinie 20:00 publikowane jest zadanie matematyczne, którego rozwiązanie można przesłać do godziny 18:00 dnia następnego. Liczba poprawnych odpowiedzi oraz czas ich nadesłania będą podstawą tworzenia rankingów, a – docelowo – wyłonienia laureatów konkursu.

Wydarzenia

Przyszłe i archiwalne
Festiwal Matematyki w Kórniku 2022
paź15-2022

Festiwal Matematyki w Kórniku ...

Już 15 października odbędzie się pierwszy Festiwal Matematyk...
Festiwal Matematyki w Kórniku 2023
lis25-2023

Festiwal Matematyki w Kórniku ...

25 listopada 2023 r. w godzinach 10:00-15:00 - Festiwal Mate...
Matematyczny Kalendarz Adwentowy 2023
gru3-2023

Matematyczny Kalendarz Adwento...

Zapraszamy do udziału w internetowym ogólnopolskim konkursie...