Konkurs „Matematyka bez Granic”

W dniu  7 czerwca 2019 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie jubileuszowej XXX edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Matematyka bez Granic”. Organizatorem konkursu w Wielkopolsce jest  Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym.

Była to wyjątkowa edycja, ponieważ w tym roku nagrodzone zostały ósme klasy szkół podstawowych, trzecie klasy gimnazjum oraz pierwsze klasy szkół ponadgimnazjalnych. Było to ogromne wyzwanie dla organizatorów.  Dodać należy, iż pierwsze miejsca szkół ponadgimnazjalnych, to jednocześnie pierwsze miejsca w Polsce, a pierwsza lokata gimnazjum ,to trzecie miejsce w kraju. Świadczy to o ogromnym potencjale matematycznym młodych Wielkopolan.

Podziękowania należą się sponsorom, bez których nie udałoby się nagrodzić aż 11 klas, w tym 330 uczniów. Konkurs wsparły firmy: Centrum Techniki Macro, Democo Poland, Ridex Dekoracja, It-Partner, Komplet Polska, Itelligence, Daffi, Millano Group oraz Hotel 500. Honorowy patronat nad konkursem objął oraz nagrody ufundował Powiat Poznański, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Dziękujemy.

Podczas uroczystości dr Jolanta Grala-Michalak wygłosiła wykład „ Trzy po trzy w modelach probabilistycznych”, na którym młodzież dowiedziała się o zastosowaniu prawdopodobieństwa w otaczającej nas rzeczywistości. Dyplomy oraz nagrody zwycięskim klasom wręczał m.in. prodziekan ds. studenckich prof. dr hab. Jerzy Szymański.

Gratulacje należą się uczestnikom, a przede wszystkim zwycięzcom XXX edycji konkursu „Matematyka bez Granic”. Puentą mogą być  słowa Rogera Bacona „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”.

Anna Gorońska

Koordynator konkursu MBG w Wielkopolsce