O Festiwalu Matematyki
27 września 2018 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Matematyki. Współorganizatorem wydarzenia jest Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Prelegentami Festiwalu będą pracownicy, doktoranci oraz studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz innych polskich uczelni, a także redaktorzy czasopisma Delta. W wydarzeniu wezmą udział uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych oraz ostatnich klas wygaszanych gimnazjów z całej Wielkopolski. W ramach wydarzenia odbędą się wykłady, warsztaty oraz prezentacje studenckich kół naukowych WMiI UAM.
W tym roku tematem przewodnim będzie Geometria, czyli jedna z najstarszych dziedzin matematyki. Słowo to pochodzi z języka starogreckiego: geo – ziemia, metria – miara. Mając swe źródło w badaniu kształtów znanych z codziennego życia oraz ich własności nauka ta dotarła dziś do studiów nad nieskończenie wymiarowymi abstrakcyjnymi przestrzeniami matematycznymi. Za ojca geometrii uznaje się Euklidesa, a jego dzieło – Elementy, składające się z 13 ksiąg przez ponad 2000 lat było jednym z najważniejszych podręczników do matematyki. Powszechność studiowania tego dzieła porównywano z popularnością Biblii. W czasie Festiwalu porozmawiamy o dodawaniu wielościanów, odbędziemy podróż do wnętrza sześcianu, dowiemy się co miał na myśli Hilbert, gdy stwierdził, że aksjomatyka jest wtedy dobra, gdy zamiast o punktach, prostych i płaszczyznach można mówić o stolikach kawiarnianych, krzesłach i kuflach do piwa…
Ogromnym zaszczytem dla Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu jest organizacja Finału 40. Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego. Konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i redakcję Delty skierowany jest do młodych ludzi zainteresowanych matematyką, gotowych poświęcić czas i myśli na odkrywanie. Wbrew pozorom, w matematyce jest mnóstwo miejsca na oryginalne obserwacje, nowe pytania czy nowe problemy.
Laureatem pierwszego konkursu był prof. dr hab. Paweł Domański, wieloletni pracownik naszego Wydziału. Jego praca dot. Liczb Fibonacciego została nagrodzona złotym medalem na najlepszą pracę maturalną w 1978. Po śmierci Profesora Konkurs został nazwany jego imieniem.
Finał Konkursu
Do finału 40. Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego, którego organizatorami są czasopismo Delta oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne, zakwalifikowanych zostało pięciu młodych autorów. Nadesłane z całej Polski do redakcji Delty prace zostały zrecenzowane przez nauczycieli akademickich, a do finału wybrano najciekawsze (zgodnie z regulaminem maksymalnie 5). Podczas finału będzie okazja do wysłuchania autorów przedstawiających swoje prace. Na podstawie tych prezentacji, jak i samych prac, jury Konkursy, złożone z zawodowych matematyków, przyzna medale złote, srebrne oraz brązowe.
Z przyjemnością informujemy o pracach zakwalifikowanych do finału:
- Stanisław Hauke „Czworokąty bliźniacze” (XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, opiekun Waldemar Pompe) (streszczenie)
- Filip Rękawek „O trójkątach kappa i ich własnościach” (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Garwolinie, opiekun Michał Szurek) (streszczenie)
- Paweł Sawicki „Hexapawn wydłużony” (III LO w Gdyni im. Marynarki Wojennej RP, opiekun Wojciech Tomalczyk) (streszczenie)
- Jakub Szulc „O wielomianach symetrycznych” (Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie, opiekun Daniel Strzelecki) (streszczenie)
- Mariusz Trela „Kolorowanie prostych w |F2p ” (V LO w Krakowie, opiekun Dominik Burek) (streszczenie)