Po indeks z Pitagorasem #76

To wydarzenie się zakończyło

We wtorek 26 marca 2024 r. w godz. 11:00-11:45 w auli A, w ramach cyklu „Po indeks z Pitagorasem”, odbędzie się wykład dr Joanny Siwek pt. Sztuczna empatia.

Streszczenie:

Sztuczna inteligencja jest jednym z prężniej rozwijających się dziś działów informatyki. Wokół niej na bieżąco tworzy się wiele kontrowersji, szczególnie tych związanych z tak zwaną „doskonałą” sztuczną inteligencją, czyli SI, która potrafiłaby przeprowadzać procesy myślowe co najmniej na takim samym poziomie jak człowiek. Idea maszyny zdolnej do samodzielnego myślenia, decydowania i uczenia się, a równocześnie mającej dostęp do olbrzymich ilości danych i możliwości przetwarzania i zapamiętywania, jawi się sporej ilości osób jako zagrożenie, szczególnie ze względu na negatywne cechy psychologiczne, które taka maszyna mogłaby wykazywać. W związku z tym pojawia się pytanie o emocje i człowieczeństwo sztucznej inteligencji.
 
W psychologii uważa się, iż jednym z czynników, który steruje zdrowym mózgiem i jest odpowiedzialny za interakcje społeczne jest szeroko rozumiana empatia. Jest to szeroki zakres zdolności psychologicznych, które są uważane za kluczowe dla pojmowania ludzi jako istot społecznych. Pozwalają one jednostce dowiedzieć się co myślą i czują inni, angażować się z nimi emocjonalnie, dzielić się swoimi przemyśleniami i uczuciami oraz dbać o ich dobre samopoczucie.
    
Dziedziną, która zajmuje się wykorzystywaniem emocji i aspektów społecznych do rozwoju sztucznej inteligencji jest sztuczna empatia. Znajduje się ona na pograniczu informatyki, neuronauki oraz psychologii. Wykorzystuje odkryte w medycynie neuromechanizmy modelowane metodami informatycznymi w celu wzbogacenia sztucznej empatii o aspekty psychologiczne, właściwe człowiekowi. Na WMI badamy zastosowanie sztucznej empatii w roju mobilnych robotów.
 

W związku ze stacjonarną formą wydarzenia obowiązuje rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. Rejestracja rozpocznie się w środę, 13 marca 2024 r.

Zaproszenie na wykład kierowane jest do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych.

UWAGA: Prosimy zwrócić uwagę, że wykład wyjątkowo rozpocznie się o godzinie 11:00.

Rejestracja

Rejestracja na wydarzenie została zakończona.

Zdjęcia

IMG_20240326_110613

Zdjęcie 4 z 4

Szczegóły

26 marca 2024 11:00
26 marca 2024 12:00
aula A