Dzień Delty 2023

To wydarzenie się zakończyło

Serdecznie zapraszamy uczennice i uczniów do udziału w „Dniu Delty”, który odbędzie się 2 czerwca 2023 r. na naszym Wydziale. To już siódma edycja tego wydarzenia.

Jest to popularyzatorska impreza czasopisma ,,Delta”, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego, będącego prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. „Delta” realizuje ideę „mówiącej nauki” – czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców. Autorami „Delty” są osoby uprawiające daną dyscyplinę (naukowcy). Adresatami pisma jest młodzież studencka i licealna oraz wszyscy pasjonaci wyżej wymienionych dziedzin. Rubryka „Mała Delta” skierowana jest do młodszej młodzieży.

Wykłady skierowane są do uczennic i uczniów szkół podstawowych (kl. 7-8) oraz szkół średnich.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja.

Program wydarzenia

Rejestracja uczestników w dniu wydarzenia rozpoczyna się o godzinie 10:00.

 

  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Łukasz Rajkowski Umiesz liczyć? Licz na statystykę! M 7-8, L
11:30-12:15 Michał Miśkiewicz W krainie Snake’a M 7-8, L
przerwa
13:00-13:45 Łukasz Rajkowski Nieoczekiwana wartość oczekiwana M  L
14:00-14:45 Szymon Charzyński Różdżki, wahadła i nadajniki 5G F 7-8, L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astronomia
F – fizyka

 

  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
11:30-12:15 Agnieszka Chudek Jak powstaje tęcza? F 7-8, L
przerwa
13:00-13:45 Anna Durkalec Wszechświat napędzany ciemnością A  L
14:00-14:45 Michał Miśkiewicz Geometria zegarów słonecznych M 7-8, L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astronomia
F – fizyka

 

  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Anna Durkalec Odkrycia kosmicznego teleskopu Jamesa Webba A 7-8, L
11:30-12:15 Szymon Charzyński Mrówki na rozciąganej nici i rozszerzanie Wszechświata F 7-8, L
przerwa
13:00-13:45 Agnieszka Chudek Tajemnice bąbelków w napojach F  7-8, L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astronomia
F – fizyka
  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Piotr Kaźmierczak Elektronika – czujnik zmierzchu F 7-8, L
11:30-12:15 Piotr Kaźmierczak Elektronika – czujnik zmierzchu F 7-8, L
przerwa
13:00-13:45 Piotr Kaźmierczak Długopisy 3D – konkurs mostów F 7-8, L
14:00-14:45 Piotr Kaźmierczak Długopisy 3D – konkurs mostów F 7-8, L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astrofizyka
F – fizyka

Opisy wykładów i warsztatów

Prelegent: Piotr Kaźmierczak

Tematyka: fizyka, 7-8 + LO, warsztaty

Opis warsztatu: Drukarki 3D obecnie powoli wchodzą pod strzechy naszych domów. Jej najprostszą wersją jest właśnie długopis 3D. Na zajęciach poznamy jak pracować z takim urządzeniem oraz co jesteśmy w stanie z jego pomocą stworzyć. W ramach zajęć będzie przeprowadzony drużynowy konkurs projektowania i drukowania mostu. Najdłuższy most wytrzymujące zadane obciążenie wygrywa!

Prelegent: Piotr Kaźmierczak

Tematyka: fizyka, 7-8 + LO, warsztaty

Opis warsztatu: Zajęcia w czasie których uczestnicy samodzielnie, z małą pomocą prowadzącego, zbuduj na płytkach stykowych układ czujnika zmierzchu. Będzie on samodzielnie wykrywał poziom światła w otoczeniu i w przypadku nie wystarczającego oświetlenia, będzie zapalał dodatkową diodę LED. Zajęcia w szybki i przyjazny sposób wprowadzają w ciekawy świat elektroniki. Nie jest wymagana żadna początkowa wiedza 🙂

Prelegent: Michał Miśkiewicz

Tematyka: matematyka, 7-8 + LO

Opis wykładu: Do zrozumienia działania najprostszych zegarów słonecznych w zupełności wystarczy wiedza o ruchu obrotowym Ziemi – wokół Słońca i wokół własnej osi. A mimo to potrafią one zaskoczyć! Uczestnicy przekonają się o tym, mierząc się z serią zagadek w ramach przeprowadzonego na żywo quizu.

Prelegent: Agnieszka Chudek

Tematyka: fizyka, 7-8 + LO

Opis wykładu: Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tęczy, ale nie mieliście okazji zapytać. Jak powstaje tęcza? Gdzie się jej spodziewać? Dlaczego czasem widzimy dwie tęcze jedna nad drugą? Jaka jest kolejność kolorów? Czy na końcu tęczy znajduje się legendarny skarb? 🙂 Na te i sporo innych pytań odpowiemy podczas wykładu.

Prelegent: Szymon Charzyński

Tematyka: fizyka, 7-8 + LO

Opis wykładu: Powszechnie wiadomo, że Wszechświat się rozszerza. Co to jednak oznacza? Czy oddalające się od siebie galaktyki mają coś wspólnego z mrówkami chodzącymi po wydłużającej się nici? Czy dystans między galaktykami może rosnąć szybciej niż prękość światła? Czy takie galaktyki możemy zobaczyć? Jak definiuje i mierzy się odległości we Wszechświecie w którym one się ciągle zmieniają? Nad odpowiedziami na te i inne pytania postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi.

Prelegent: Łukasz Rajkowski

Tematyka: matematyka, LO

Opis wykładu: Jedną z najpopularniejszych charakterystyk losowości jest warość oczekiwana, czyli suma możliwych wyników pomnożonych przez prawdopodobieństwa ich uzyskania. Na tych zajęciach przyjrzymy się jej własnościom oraz sytuacjom, w których przyjmuje ona zgoła nieoczekiwane wartości.

Prelegent: Anna Durkalec

Tematyka: astronomia, 7-8 + LO

Opis wykładu: Teleskop kosmiczny Jamesa Webba rozpoczął obserwacje w lipcu 2022, i prawie każdego tygodnia dostarcza nam niesamowitych nowych odkryć. Począwszy od obserwacji pierwszych galaktyk, poprzez nowe planety pozasłoneczne, aż po ewolucję naszego własnego układu słonecznego. Na tym wykładzie przedstawię najnowsze odkrycia kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i to jak niektóre z nich zmieniają astronomię.

Prelegent: Szymon Charzyński

Tematyka: fizyka, 7-8 + LO

Opis wykładu: Promieniowanie i drgania mechaniczne to zjawiska powszechnie występujące w przyrodzie i od dawna badane przez fizyków. W moim referacie postaram się pokazać przykłady wykorzystania naukowej wiedzy dotyczącej tych zjawisk, takich jak np. rezonans. Opowiem o rzeczywistych zagrożeniach, jak również o licznych nieporozumieniach i mitach, które pozostają ciągle żywe, pomimo tego, ze zostały już dawno sfalsyfikowane. Postaram się pokazać argumenty obalające pewne mity, dotyczące między innymi radiestezji i promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego do różnych rodzajów łączności bezprzewodowej.

Prelegent: Agnieszka Chudek

Tematyka: fizyka, 7-8 + LO

Opis wykładu: Podczas wykładu pod lupę weźmiemy tajemnicze zachowanie bąbelków w różnych napojach gazowanych. Dlaczego tworzą się tuż po otwarciu? Dlaczego czasem pojawiają się tylko na wewnętrznej powierzchni pojemnika a nie w samym płynie? Dlaczego powiększają się podczas unoszenia? Dlaczego czasem napoje gazowane mogą „wykipieć” ze szklanki? A to nie wszystkie pytania. Zapraszam, zapowiada się szampańska zabawa 🙂

Prelegent: Łukasz Rajkowski

Tematyka: matematyka, 7-8 + LO

Opis wykładu: Na wykładzie zadamy sobie kilka niewygodnych pytań, policzymy ryby w stawie (i w ogóle się nie zamoczymy), a także będziemy zgadywać, ile zwycięskich losów ukrytych jest w paczkach czipsów. A w tym wszystkim pomoże nam statystyka matematyczna, która jest bardzo precyzyjnym językiem służącym do opisu danych.

Prelegent: Anna Durkalec

Tematyka: astronomia, LO

Opis wykładu: Nasz wszechświat z każdą sekundą staje się coraz większy. Co jednak bardziej zaskakujące Wszechświat rozszerza się coraz szybciej. Astronomowie nie widzą dlaczego. Tajemniczą siłę napędzającą rozszerzanie się Wszechświata nazwali ciemną energią. Stanowi ona jedną z największych zagadek współczesnej nauki. Na tym wykładzie dowiecie się dlaczego.

Prelegent: Michał Miśkiewicz

Tematyka: matematyka, 7-8 + LO

Opis wykładu: W klasycznej grze komputerowej tytułowy wąż rośnie w miarę jedzenia, starając się unikać obramowania planszy, własnego ogona i innych przeszkód. Są też wersje, w których plansza nie ma obramowania – po dotarciu do jej brzegu wąż nie kończy gry, ale pojawia się na przeciwległej krawędzi. Czy to znaczy, że plansza jest nieskończona? Czy geometria planszy zależy od wyboru konkretnych zasad przekraczania brzegu? Na te i inne pytania odpowiemy sobie z perspektywy samego zainteresowanego – węża.

Prelegenci

Wykładowca na Wydziale Fizyki UW. Zajmuje się fizyką matematyczną, ostatnio głównie falami grawitacyjnymi i teorią względności. Redaktor naczelny miesięcznika Delta.

Nauczycielka fizyki, uwielbia zagadki! W pracy i w czasie wolnym stara się zarażać młodzież (i nie tylko) pasją do nauki i łamigłówek. Prowadzi obozy fizyczno-fizyczne.

Astrofizyk, adiunkt w Zakładzie Astrofizyki NCBJ, specjalistka w dziedzinie kosmologii obserwacyjnej. Zajmuje się badaniami odległych galaktyk oraz struktur, jakie te galaktyki tworzą we Wszechświecie, oraz wszystkim tym, co we wszechświecie dziwne i niezrozumiane. Redaktor działu astronomii miesięcznika Delta.

Fizyk „doświadczalnik”, doktorant, koordynator pracowni Makerspace@UW, praktykujący wielbiciel popularyzacji nauki, nie tylko wśród dużych ludzi, ale również tych mniejszych.

Matematyk, zajmuje się zagadnieniami na styku geometrii i analizy matematycznej. Najbardziej interesują go osobliwości – konfiguracje geometryczne, do opisu których standardowy język geometrii się nie nadaje, ale na ratunek przychodzi analiza matematyczna.

Matematyk, asystent na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Lubi zagadki i paradoksy, zwłaszcza te o probabilistycznym charakterze. Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Delta.

Rejestracja

Rejestracja na wydarzenie została zakończona.

Galeria

IMG_20230602_115925

Zdjęcie 5 z 8

Regulamin i zgody

Szczegóły

2 czerwca 2023 09:00
2 czerwca 2023 15:00