Po indeks z Pitagorasem #77

To wydarzenie się zakończyło

We wtorek 23 kwietnia 2024 r. w godz. 12:00-12:45 w auli A, w ramach cyklu „Po indeks z Pitagorasem”, odbędzie się wykład dra Arkadiusza Hypkiego „Jak programowanie pomaga badać Kosmos?”.

Streszczenie: Astronomia to nauka, która bada Kosmos i wszystkie obiekty w nim się znajdujące. Natomiast informatyka to nauka, która zajmuje się przetwarzaniem informacji, zwłaszcza za pomocą komputerów. Połączenie zdobyczy astronomii i informatyki  spowodowało ogromny wzrost jakości obu dziedzin. Dzięki informatyce możliwe stało się badanie takich procesów fizycznych w astronomii, których wcześniej nie sposób było badać. Obecnie projektowane misje kosmiczne i teleskopy naziemne stawiają sobie ambitne cele, które możliwe są do zrealizowania tylko i wyłącznie dzięki ogromnemu rozwojowi informatyki, metod numerycznych, rozwojowi superkomputerów oraz algorytmom, które pozwalają na analizę ogromnych ilości danych. W czasie wykładu zaprezentuję jak astroinformatyka stała się jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki i jak dzięki programowaniu można badać każdy element Kosmosu.

W związku ze stacjonarną formą wydarzenia obowiązuje rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. Rejestracja rozpocznie się w poniedziałek, 8 kwietnia 2024 r.

Zaproszenie na wykład kierowane jest do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7-8 szkół podstawowych.

Rejestracja

Rejestracja na wydarzenie została zakończona.

Zdjęcia

thumbnail_IMG_20240423_120837

Zdjęcie 1 z 5

Kontakt

pitagoras@wmi.amu.edu.pl

Szczegóły

23 kwietnia 2024 12:00
23 kwietnia 2024 13:00
aula A