Po indeks z Pitagorasem #56

To wydarzenie się zakończyło

26 listopada 2019 r. o godz. 12:00 w Auli A odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”.

Dr Zbigniew Błaszczyk wygłosi wykład pod tytułem „Co ma pączek do robota – czyli o planowaniu ruchu robotów okiem topologa?”. Na wydarzenie obowiązuje rejestracja.

Opis:
Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zautomatyzowane: różnego rodzaju roboty przejmują nadzór nad zadaniami w fabrykach, coraz częściej pojawiają się w biurach, a nawet w domach. Problemem jest to, że środowisko ich pracy podlega częstym modyfikacjom, takim jak chociażby zmiana układu stacji roboczych w fabryce. Kluczowym aspektem automatyzacji jest pewność, że robot będzie funkcjonował bez przeszkód mimo tego typu zdarzeń. W tym miejscu wkracza topologia – matematyczna nauka o kształcie. W trakcie wykładu dowiemy się, co mają wspólnego ciastka z topologią, jak topologia manifestuje się w robotyce, i dlaczego tzw. „twierdzenie o zaczesaniu” odgrywa w tym wszystkim znaczącą rolę.

Cykl wykładów „Po indeks z Pitagorasem” w 2019 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Szczegóły

26 listopada 2019 12:00
26 listopada 2019 13:00
Aula A